x
Breaking News
More () »

7 central Ohioans win $10,000 scholarships in fifth round of state’s Vax-2-School program

The state is awarding a total of $2 million in scholarships to 150 Ohioans between ages 5-25 for getting vaccinated against COVID-19.

COLUMBUS, Ohio — The state has announced the final 30 $10,000 scholarship winners in the state’s Vax-2-School initiative to get younger Ohioans vaccinated against COVID-19.

A total of seven people from central Ohio won on Friday, bringing the area's total number of winners to 34.

Friday's winners

  • Daniel Adams, Holland
  • Mariel Augsburger, Wapakoneta
  • Eliesna Bangura, Columbus
  • Clayton Bernath, North Olmsted
  • Ryan Brunner, Cincinnati
  • Chloe Chadwick, Hudson
  •  Renata Chavez Garcia, Mason
  • Charlotte Dickinson, Vermilion
  • Carson Dues, Dublin
  • Evelyn Dukes, Austintown
  • Alana Dustin, Westerville
  • Brionna Edwards, Columbus
  • Sky Evans, Cleveland
  • Gabriel Foreman, Bellefontaine
  • Cole Franke, Euclid
  • Katelynn Frazier, Brook Park
  • Evan Groh, North Royalton
  • Benjamin Gurd, Chagrin Falls
  • Caden Krupinski, Beavercreek
  • Isabella Messenger, Wooster
  • Chloe Murphy, Chardon
  • Amelia Nehlsen, Brecksville
  • Nidhi Patel, Hilliard
  • Andrew Putt, Massillon
  • Jonathan Rosa, Parma
  • Margaret Selegue, Glenford
  • Connor Self, Chagrin Falls
  • Carly Stewart, Solon
  • Charles Sutton, Wapakoneta
  • Andre Tabler, Mansfield

The Vax-2-School program is awarding 150 scholarships worth $10,000 each and five $100,000 scholarships to an Ohio college or university for career or technical education.

Every day this week, the state will announce 30 people between the ages 5-25 who won a $10,000 scholarship.

To be eligible for the program, participants must have received at least one dose of a COVID-19 vaccine before registering.

The five $100,000 scholarships will be announced Friday evening just before 7:29 p.m. during the Ohio Lottery Broadcast.

Registration for the $10,000 scholarships has passed, but people can still register for the $100,000 scholarships.

Monday's winners

  • Midori Ayres, Fremont 
  • Frank Brown, Toledo
  • Drake Bryan, Novelty 
  • Madison Cooke, Maineville 
  • Paige Delmore, Seven Hills 
  • Lola DeWitte, Perrysburg 
  • Lucinda Freund, Wadsworth 
  • Grant Fry, Doylestown
  • Alice Jonas, Worthington 
  • Livia Kish, Akron 
  • Renee Kizlik, Eastlake
  • Lydia Krausz, New Albany 
  • Lessah Lemaster, Enon 
  • Benjamin Lichman, Rocky River 
  • Andrea Ligon, Shaker Heights 
  • Mitchell Link, Jamestown 
  • Alena McCain, West Chester 
  • Spencer Meier, Cincinnati 
  • Claire Miller, Cincinnati 
  • Rachel Mohr, Dublin 
  • Martin Philip, West Chester 
  • Victoria Rahija, Mentor 
  • Donovan Simpson, Columbus 
  • Madeline Sines, Milford Center
  • Sydney Stacho, Medina 
  • Emily Studer, Aurora 
  • Spencer Sullivan, Ostrander 
  • Alex Vargo, Rossford 
  • Katrina Whitmore, West Chester 
  • Makenna Wolf, Fremont

Tuesday’s winners

  • Paul Augenstein, Canal Winchester
  • Bryce Bennett, Washington Court House
  • Stephen Berent, Beavercreek
  • Jacob Cameron, Plain City
  • Jennifer Cole, Scio
  • Haylee Dixon, Bowling Green
  • Bentley Hall, Avon Lake
  • Paxton Heflin, Columbus
  • Zoe Helmick, Englewood
  • Rilyn Hernandez, Lorain
  • Noah Holman, Columbus
  • Christina Kinkelaar, Westlake
  • Madhav Khanal, Stow
  • Haylie Knab, Harrison
  • Erin Kulhanek, Chillicothe
  • Jonathan Lewis, Troy
  • Jenna Lutz, Toledo
  • Henry Marshall, Wyoming
  • Cooper McRitchie, Northfield
  • Nishaan Meet, Kirtland
  • Colsen Oyer, Jackson
  • Emilia Patterson, Wadsworth
  • Benjamin Payne, North Royalton
  • Markalen Rogers, Columbus
  • Mihalis Sarakinakis, Westerville
  • Kylie Schlanger, Beachwood
  • Emily Schneider, Newark
  • Meadow Stiles, Toledo
  • Joshua Thomas, Westlake
  • Cheryl Weaver, Fostoria

Wednesday's winners

  • Kylie Beverick, Sandusky
  • Eleanor Bohlen, Morrow
  • Finn Braam, Columbus
  • Taylor Demastus, Columbia Station
  • Rachel Doyle, Chardon
  • Cassandra Durham, Maumee
  • Courtney Fox, Bellevue
  • Lilian Frederick, Put-In-Bay
  • Anthony Harker, Niles
  • Hailey Hunter, St. Marys
  • Andrew Keck, Hamilton
  • Jessica Lee, Seven Hills
  • Joseph Mautz, Castalia
  • Brooke McFeely, Eastlake
  • Michael Messer, Jr., Brunswick
  • Eli Morse, Dublin
  • William Northup, Novelty
  • Zane Orley, Medina
  • Bailey Price, Toledo
  • Allison Pruss, Toledo
  • Bren Puchta, Columbus
  • Jaxon Pullins, Etna
  • Cody Ratermann, Clayton
  • Thomas Ratliff, Liberty Township
  • Berkeley Rybak, Solon
  • Koltyn Scarantine, Columbus
  • Katelyn Schreiner, Dayton
  • Eliott Trinh, Powell
  • Joshua Yeager, Minster
  • Logan Zelch, Chagrin Falls

Thursday's Winners

  1. Keijuanna (Keikei) Alsup, Centerville
  2. Cory Baczkowski, Akron
  3. October Bradley, Olmsted Township
  4. Audrey Bueter, Grove City
  5. Noah Carl, Dayton
  6. Brogan Combs, Chillicothe
  7. Adriana Crivelli, Solon
  8. Brodie Custer, Montgomery
  9. Cimone Derrick, Dayton
  10. Alexys Dray, Baltimore
  11. Samuel Eagan, Cincinnati
  12. Jamison Geil, Cincinnati
  13. Jineen Kahook, Tallmadge
  14. Emerson Kemats, Columbiana
  15. Jessica Legge, Kenton
  16. Noah Ly, Obetz
  17. John Matthews III, Hamilton
  18. Kellen Miller, Troy
  19. Abigail Mosley, Lancaster
  20. Ariella Pitty, Brunswick
  21. Logan Rechin, Rocky River
  22. Logan Regg, West Chester
  23. Gavin Resor, Cambridge
  24. Xavier Robida, Lorain
  25. Matthew Roth, Findlay
  26. Ava Schell, Xenia
  27. Maceo Tabora, Rocky River
  28. Brooklyn Warmund, Canal Winchester
  29. Emerson White, Ironton
  30. Javon Williams, Solon

COVID-19 in Ohio: Recent Coverage ⬇️

Paid Advertisement