2012 Southwest All-District football list

By

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2012 Associated Press Ohio Southwest All-District football teams based on the recommendations of a media panel:

DIVISION I

First Team

OFFENSE: Ends — Austin Wolf, Lebanon, 6-4, 200, sr.; Derek Kief, Cin. La Salle, 6-5, 185, jr. Linemen — Alex Gall, Cin. Archbishop Moeller, 6-5, 295, sr.; Sean Welsh, Springboro, 6-4, 275, sr.; Dylan Wiesman, Cin. Colerain, 6-4, 300, sr.; Evan Lisle, Centerville, 6-6, 275, sr.; Kyle Meadows, West Chester Lakota West, 6-5, 270, sr. Quarterback — Alfred Ramsby, Cin. Colerain, 5-11, 195, sr. Backs — Keith Watkins, Cin. Archbishop Moeller, 6-foot, 180, sr.; Darryl Johnson, Mason, 5-10, 195, sr.; Rahman Hardin, Springboro, 5-10, 205, sr. Kicker — Tom West, Kettering Fairmont, 6-2, 215, sr.

DEFENSE: Linemen — Brant Gressel , Centerville, 6-2, 280, sr.; Jake Replogle, Centerville, 6-5, 260, sr.; Charlie Lawler, Loveland, 6-2, 220, jr.; Conrad Lamb, Springboro, 6-0, 212, sr. Linebackers — Nick Isaacs, Cin. Withrow, 6-2, 244, sr.; Shane Jones, Cin. Archbishop Moeller, 6-2, 225, sr.; Airius Moore, Beavercreek, 6-0, 220, jr.; Marcus Oliver, Hamilton, 6-1, 220, sr. Backs — Tyler Cross, West Chester Lakota West, 6-0, 175, sr.; Robbie Ries, Cin. St. Xavier, 5-10, 175, sr.; Bradd Ellis , Lebanon, 5-10, 170, sr.; Punter — Sam Geraci, Cin. Archbishop Moeller, 6-3, 200; sr.

Offensive player of the year: Alfred Ramsby, Cin. Colerain.

Defensive player of the year: Shane Jones, Cin. Archbishop Moeller.

Coach of the year: Steve Channell, Miaimisburg.

Second Team

OFFENSE: Ends — Kevin Milligan, Cin. St. Xavier, 5-9, 180, sr.; Jesse Bray, Huber Heights Wayne, 6-2, 195, sr.; Linemen — Mason Morgan, Sycamore, 6-6, 235, sr.; Carson Baker, Fairborn, 6-5, 315, sr.; Jake Hilvert, Cin. Elder, 6-5, 285, sr.; Jarrett LaRubbio, Liberty Twp. Lakota East, 6-4, 250, jr.; Elijah Nkansah, Mason, 6-5, 305, sr. Quarterback — Luke Morgan, Lebanon, 6-2, 220, sr.; Backs — Zach Kruer, Miamisburg, 5-10, 170, sr.; Chris Schroer, Cin. Elder, 6-0, 210, jr.; Will Mahone, Liberty Twp. Lakota East, 5-9, 190, sr.; Kicker — Justin Martin, West Chester Lakota West, 6-3, 200, jr.

DEFENSE: Linemen — Terry Ramsey, Clayton Northmont, 6-5, 225, jr.; Zach Leftenant, Cin. Oak Hills, 6-3, 240, sr.; Lovell Peterson, Huber Heights Wayne, 6-4, 280, sr.; Aric Johnson, Cin. Colerain, 5-10, 215, jr. Linebackers — Mitchell Larson, Xenia, 5-10, 175, sr.; Marc McGeorge, Cin. Elder, 6-2, 225, sr.; Dorian Hendrix, Huber Heights Wayne, 6-1, 220, jr.; Jake Chestnut, Liberty Twp. Lakota East, 6-1, 215, sr.; Backs — Mike Williams, Fairfield, 6-0, 190, sr.; Jaleel Hytche, Cin. La Salle, 5-11, 160, sr.; Isaiah Williams, Clayton Northmont, 6-4, 180, jr. Punter — Jeremy Bridges, Fairborn, 6-1, 185, jr.

Honorable Mention

Malik Bland, Cin. Withrow; Spencer Iacovone, Cin. Archbishop Moeller; Jalin Marshall, Middletown; Jack Schaaf, Springboro; Greg Simpson, Cin. Sycamore; Nick Tensing, Cin. St. Xavier; Chris Davis, Cin.; Mikel Horton, West Chester Lakota West; Kyle Longworth, Springboro; Graham Peters, Loveland; Demarco Ruffin, Cin. Oak Hills; DeShawn Sloan, Cin. Western Hills; Tyler Denton, Hamilton; Jake Johnson, Springboro; Max Mazza, Cin. Elder; Casey Pieper, Cin. Archbishop Moeller; Joe Ramstetter, Cin. Elder; Thaddeus Snodgrass, Springfield; Dominique Stollings, Clayton Northmont; Dave Baumer, Cin. La Salle; Brandon Ehlinger, Springfield; Ben Flick, Hamilton; Austin Jarvis, Loveland; Blake Myers, Miamisburg; Robbie Parker, Hamilton; Ben Pendery, West Chester Lakota West; A.J. Morrison, Hamilton; Joe Burl, Cin. Western Hills; Ryan Gamber, Cin. Sycamore; Jake McCluskey, Cin. Archbishop Moeller; Tinashe Bere, Cin. Sycamore; Terrance Crowe, Springfield; Andrew Hauser, Mason; Tyler Ikerd, Miamisburg; Mark Jacob, Cin. St. Xavier; Mike Kelly, West Chester Lakota West; Casey Lozier, Cin. Colerain; De"Shannon Oats, Cin. Withrow; Tyler Reasoner, Beavercreek; Nick Szabados, Cin. Archbishop Moeller; Drake Thompson, Clayton Northmont; Mike Weber, Loveland; Randy Anderson, Mason; Joe Barrett, Cin. St. Xavier; Ryan Berning, Cin. St. Xavier; Ricky Ford, Beavercreek; Shawn Harris, Middletown; D.J. Hickman, Clayton Northmont; Logan Kelleher, Cin. Archbishop Moeller; Jeff Larkin, Cin. La Salle; Robert Nsenga, Kettering Fairmont; Ryan Williamson, Cin. Colerain; Javon Harrison, Huber Heights Wayne; Cole Newsome, Huber Heights Wayne; Seth Perdziola, Troy; Nick Zimmer, Troy; Victor Cave, Cin. Glen Este; Jordan Nicoll, Springboro; Jordan Rigg, Springboro; Tyler Lee, Xenia; Lawrence Inman, Fairborn; DeShawn Sloan, Cin. Western Hills; Cameron Washington, Cin. Western Hills; Malik Grove, West Chester Lakota West; Andrew Gantz, Centerville.

DIVISION II

First Team

OFFENSE: Ends — Jared Cook, Cin. Anderson, 6-1, 165, sr.; Connor Stickelman, Franklin, 6-2, 180, sr. Linemen — Cody Collins, Trotwood-Madison, 6-2, 302, sr.; Kennedy Cook, Kings Mills Kings, 6-0, 255, sr.; Craig McCorkle, Cin. Winton Woods, 6-4, 280, sr.; Max Rutenschroer, Cin. Turpin, 6-2, 220, sr.; Andrew Gatchell, Tipp City Tippecanoe, 6-2, 221, sr. Quarterback — Connor Jansen, Cin. Turpin, 5-9, 205, sr. Backs — Tyree Elliott, Cin. Mount Healthy, 6-0, 185, jr.; Chris Hymer, Franklin, 5-9, 180, sr.; Israel Green, Trotwood-Madison, 5-9, 202, sr. Kicker — Evan Berg, Kings Mills Kings, 6-0, 180, sr.

DEFENSE: Linemen — Daniel Cage, Cin. Winton Woods, 6-3, 270, jr.; Truman Gutapfel, Harrison, 6-4, 245, sr.; Brady Vanover, Kings Mills Kings, 6-0, 235, sr.; Chuck Buchanan, Tecumseh, 6-0, 180, sr. Linebackers — Michael McCray, Trotwood-Madison, 6-2, 233, sr.; Rasheen Jones, Cin. Northwest, 6-3, 230, sr.; Nate Woods, Franklin, 5-10, 180, sr.; David Henry, Wilmington, 6-1, 224, sr. Backs — Cameron Burrows, Trotwood-Madison, 6-2, 204, sr.; Mike Edwards, Cin. Winton Woods, 5-11, 185, jr.; DeQuan Render, Cin. Northwest, 6-1, 175, sr. Punter — Robbie Lewis, Cin. Winton Woods, 6-1, 178, sr.

Offensive player of the year: Tyree Elliott, Cin. Mount Healthy.

Defensive player of the year: Michael McCray, Trotwood-Madison.

Coach of the year: Chad Murphy, Cin. Northwest.

Second Team

OFFENSE: Ends — Christian Dawson, Cin. Western Brown, 6-1, 190, soph.; Jamiel Trimble, Cin. Northwest, 6-1, 170, sr. Linemen — Colt Briggs, Wilmington, 6-2, 261, sr.; Curtis Shaw, Cin. Northwest, 6-3, 215, sr.; Chad Heineman, Trenton Edgewood, 6-3, 300, sr.; Gavin Peacock, Hamilton Ross, 6-6, 305, jr.; Matt Jones, Tecumseh, 5-10, 180, sr. Quarterback — Luke Kennard, Franklin, 6-5, 180, soph.; Backs — Jacob Hall, Tipp City Tippecanoe, 6-1, 205, jr.; Nick Grissom, Cin. Winton Woods, 5-10, 185, sr.; Ashton Jackson, Trotwood-Madison, 5-10, 180, jr. Kicker — Andre Spillers, Sidney, 6-1, 207, sr.

DEFENSE: Linemen — Verontae Wilkinson, Trotwood-Madison, 6-2, 226, jr.; Soloman Carnes, Piqua, 6-2, 243, sr.; Frank Heimkreiter, Hamilton Ross, 6-3, 230, sr.; Lynneric Mathis, Cin. Northwest, 6-0, 255, sr. Linebackers — Nolan Miller, Cin. Northwest, 6-1, 230, sr.; Karon Poole, Cin. Winton Woods, 6-0, 210, sr.; Austin Copeland, Kings Mills Kings, 5-11, 215, sr.; Matthew Stocker, Cin. Turpin, 5-9, 195, sr. Backs — Caleb Miller, Franklin, 5-9, 185, sr.; Eric Pringle, Cin. Mount Healthy, 6-0, 195, sr.; Clay Johnson, Cin. Turpin, 6-3, 180, sr. Punter — Gus Madden, Hamilton Ross, 6-4, 210, sr.

Honorable Mention

Tony Evans, New Carlisle Tecumseh; Alex Fryman, Bellbrook; Cory Roberson, Cin. Northwest; Cameron Washington, Cin. Western Hills; Jake Weber, Harrison; Devyn Wood, Western Brown; Nick Collado, Kings Mills Kings; Zach Day, Wilmington; Christian Evans, New Carlisle Tecumseh; Cody Hall, Trenton Edgewood; Darius Johnson, Cin. Northwest; JR Stoll, Cin. Turpin; Adrian Young, Wilmington; Elijah Allen, New Carlisle Tecumseh; Tyler Hunter, Tipp City Tippecanoe; Nate Wise, Piqua; Jeff Helt, New Carlisle Tecumseh; Grant Massie, Wilmington; Cohan Canter, Amelia; Ian Farler, Bellbrook; A.J Hare, Tipp City Tippecanoe; Adrien Rankin, Cin. Winton Woods; Josiah Vine, Bellbrook; Morgan Clark, New Carlisle Tecumseh; Quinton Couch, Hamilton Ross; Ryan Drew, Greenville; Jordan Lackey, Cin. Mount Healthy; David Long, Cin. Winton Woods; Alex Oldham, Bellbrook; Brandon Fernandez, Hamilton Ross; Sean Ford, Tipp City Tippecanoe; Jarrel Foster, Cin. Winton Woods; Justin Longbottom, Western Brown; Thomas Stocker, Cin. Turpin; Will Welsch, Wilmington; Dominick Williams, Cin. Northwest; Reon Dawson, Trotwood-Madison; Maurice Thomas, Oxford Talawanda; Le'von McCants, Cin. Hughes.

DIVISION III

First Team

OFFENSE: Ends — Ben Kurtz, Cin. Wyoming, 6-3, 205, sr.; Tyler Powell, Urbana, 5-10, 175, sr. Linemen — Ben Place, Kettering Archbishop Alter, 6-0, 210, sr.; James Frazier, Dayton Thurgood Marshall, 5-10, 225, sr.; Jake Quick, Urbana, 5-10, 235, jr.; Bryan Corpuz, Cin. McNicholas, 6-3, 235, jr.; Sam Kassem, Cin. Indian Hill, 6-5, 320, sr. Quarterback — Malik Zaire, Kettering Archbishop Alter, 6-2, 190, sr. Backs — Denzel Norvell, Dayton Thurgood Marshall, 5-9, 170, sr.; Alex McCrory, Springfield Shawnee, 6-1, 235, sr.; Tanner Lawrence, Urbana, 5-11, 175, sr. Kicker — Pat DiSalvio, Cin. McNicholas, 5-11, 180, sr.

DEFENSE: Linemen — Haygan Blain, Springfield Shawnee, 6-5, 230, sr.; Greg Hart, Kettering Archbishop Alter, 6-4, 210, sr.; Jackson Vandergriff, Kettering Archbishop Alter, 5-9, 172, sr.; Brandon Flucas, Dayton Thurgood Marshall, 6-2, 230, sr. Linebackers — Antonio Garnett, Cin. Taft, 5-10, 190, sr.; L. J. Henderson, Lewistown Indian Lake, 5-10, 175, jr.; Aaron Sidders , Urbana, 5-10, 175, sr.; Jase Farlow, Dayton Thurgood Marshall, 5-10, 185, sr. Backs — Andrew Holderman, Eaton, 5-11, 185, sr.; Semaj Steele, Cin. Taft, 5-9, 165, sr.; Jalen Fox, Cin. Wyoming, 5-11, 180, jr. Kicker — Nathan Mays, Urbana, 6-2, 175, soph.

Offensive player of the year: Malik Zaire, Kettering Archbishop Alter.

Defensive player of the year: Brandon Flucas, Dayton Thurgood Marshall.

Coach of the year: Geron Stokes, Urbana.

Second Team

OFFENSE: Ends — Ben Suttman, Kettering Archbishop Alter, 6-2, 220, sr,; Shane Ware, Urbana, 5-11, 190, jr. Linemen — Davonte Owens, Dayton Thurgood Marshall, 6-1, 250, jr.; DeShawn Dunston, Dayton Dunbar, 5-10, 240, sr.; Ben Foppe, Kettering Archbishop Alter, 5-11, 220, sr,; Kyle Monhollen, Goshen, 5-10, 220, sr.; Nick Talley, Springfield Shawnee, 6-3, 180, sr. Quarterback — Austin Ernst, Cin. McNicholas, 6-2, 185, sr. Backs — Veyante Copeland, Dayton Thurgood Marshall, 6-0, 180, jr.; Max Winnenberg, Springfield Kenton Ridge, 6-0, 200, sr. Jeremy Brisson, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-9, 165, jr. Kicker — Michael Ruffalo, Kettering Archbishop Alter, 5-9, 151, jr.

DEFENSE: Linemen — Mike Seege, Dayton Thurgood Marshall, 6-2, 215, sr. Cole Bird, New Richmond, 6-1, 225, sr.; James White, New Richmond, 5-8, 195, sr.; Todd Gula, Cin. McNicholas, 5-10, 180, sr. Linebackers — John Manfreda, Kettering Archbishop Alter, 6-0, 197, jr.; Kevin McHale, Cin. McNicholas, 5-11, 190, sr.; Alex Horn, New Richmond, 6-0, 225, sr.; Wiatt Hanlin, St. Paris Graham, 6-1, 185, jr. Backs — Drew Young, Springfield Shawnee, 5-11, 180, sr.; Nate Hemmert, Dayton Carroll, 6-1, 170, sr.; Thomas Vogele, Cin. McNicholas, 6-2, 185, sr. Punter — Zach Gingerich, Bellefontaine, 6-3, 202, sr.

Honorable Mention

Jamahl Manley, Dayton Thurgood Marshall; Will Marty, Cin. Wyoming; Mike Williams, Cin. Taft; Marcus Casey, Goshen; Ollie Lewis, Dayton Dunbar; Deangelo Worthy, Dayton Thurgood Marshall; Andrew Faith, Goshen; Charles Johnson, Dayton Dunbar; Brent Weiss, Bellefontaine Benjamin Logan; Carl Chaney, Cin. Taft; Ethan Downing, Lewistown Indian Lake; Jordan Baughman, Bellefontaine; Tanner Penwell, Bellefontaine Benjamin Logan; Chris Teague, Lewistown Indian Lake; Ben Klaiber, Monroe; Anton Dean, Cin. Aiken; Brian Turner, Monroe; Terell Dailey, Cin. Wyoming.

MORE

©2014 by The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.